fbpx

Neviete ako začať a čo vás čaká?

Než sa rozhodnete, musíte zvážiť svoje finančné možnosti. Od toho závisí, ako budete postupovať. Buď začnete stavať na “zelenej lúke” a uvažujete nad kúpou pozemku, alebo si kúpite starší rodinný dom a postupne sa pustíte do rekonštrukcie, či prestavby.

Výber lokality

Najskôr však treba zvážiť lokalitu, ktorá vám bude najlepšie vyhovovať. Aby sa nakoniec dochádzanie do práce nestalo vašou nočnou morou. Pozor na povodňové lokality, alebo lokality so zvýšeným radónom. V poslednom čase ľudia utekajú z hlučného veľkomesta do okolitých obcí, kde je možnosť bývania v lone krásnej prírody. Túžia mať vlastnú záhradku a dopestovať si vlastnú bio zeleninu a ovocie.

 

Výber vášho domu

Každý človek by mal mať už nejakú predstavu o tom, ako by mal jeho vysnívaný dom vyzerať, koľko by mal mať izieb a aké technické a technologické vybavenie. Veď dom staviate možno raz za život a budete tu chcieť aj zostať bývať. Preto by ste na jeho realizácii nemali šetriť a riskovať tým, že vaše očakávania nebudú naplnené.

Teraz sa stačí pozrieť do katalógu nejakej firmy na internete, aby ste si vybrali z veľkého množstva rôznych typov rodinných domov, ktoré pribúdajú každým rokom ako huby po daždi. Od klasických dvoj-poschodových so šikmou strechou, až po prízemné bungalovy, alebo moderné vily s garážou, či bez nej. Architekti sa doslova predháňajú novými návrhmi, aby zaujali svojho potencionálneho zákazníka.

 

Všetko už bolo vymyslené

Stačí len rozvíjať nekonečné množstvo variácií a dokonalých vizualizácií, ktoré zaujmú vaše oko. Krása však nie je všetko. Treba myslieť aj na menej viditeľnú časť domu, ktorá hovorí o rozpočte a o úspore prevádzkových nákladov. Kto na to má, ten na úsporu myslieť nemusí, môže sa nechať zlákať veľkorysým riešením od architektov zvučného mena. Môže šetriť energie kúpou nákladných technológií pre obnoviteľné zdroje energie, napr. tepelné čerpadlo, solárne či fotovoltaické panely.

Kto chce šetriť na projekte, môže si vybrať projekt z katalógu, ale pozor na to, aby sa váš dom zmestil na pozemok, alebo aby ste nekrúžili po pozemku, kým sa dostanete autom do garáže. Tiež si treba rozmyslieť, ako bude váš dom orientovaný vzhľadom k svetovým stranám. Ak máte nevhodný pozemok a dáte si katalógový dom upraviť, cena rapídne stúpne.

Nároky na projektanta

Dom by mal byť navrhnutý tak, aby nielen jeho vlastníkom prinášal radosť z bývania a dobrú klímu, ale aj takzvanú úsporu nákladov za energie. Projektant by sa mal teda vyznať okrem navrhovania dispozičného riešenia aj v stavebnej fyzike, statike a vo všetkých profesiách, aby dom navrhol čo najjednoduchšie a v súlade so všetkými nárokmi a požiadavkami. Pričom musí mať cit pre design a vkus pre vhodné zakomponovanie do okolitej zástavby. 

Len jednoduchosť riešenia zaručuje, aby stavba nebola zbytočne predražená. Každá zväčšená plocha steny pri odskokoch a výčnelkoch znamená stratu tepelnej energie navyše. Každá zvýšená výška stropu zvyšuje objem vzduchu v dome, ktorý treba vykúriť na určitú teplotu. Každý zbytočný priestor, ktorý sa málo využíva, nemá v energeticky úspornom dome opodstatnenie. 

Pri vhodnom nosnom systéme sa dá ušetriť najviac. Ale záleží na statikovi, či ovláda dobre svoje remeslo. 

 

%d blogerom sa páči toto: